SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Druvsax 5806018
nr 580 6018
Druvsax
Silver, Funkis, längd: 13
Utrop:
100 kr
Såld:
400 kr
måndag 27 april 2009
kl 18:07:25
100 kr
250 kr
200 kr
300 kr
350 kr
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver